3 października 2022

Kierowca z Wyobraźnią

Tematy nie tylko z drogi

Czym jest i do czego służy giętarka?

giętarka-producent

W przemyśle i różnego rodzaju pracach związanych z obróbką wyrobów blacharskich używa się najnowocześniejszych urządzeń, które minimalizują ludzki wysiłek i potrafią znacznie ułatwić wszelkie czynności. Do cięcia blach służą funkcjonalne giętarki, które mają szereg przydatnych funkcji. Giętarki mogą wykonywać stożki, walce, profile, skrzynie i przedmioty o bardzo nieregularnych kształtach. Współczesne maszyny legitymują się optymalnym kątem zaginania, dużą prędkością cięcia oraz dobrą wydajnością pracy. Najbardziej innowacyjne urządzenia wyposażone są w sterowniki programowe, co jeszcze bardziej upraszcza ich używanie. Jeśli ma być najwyższej klasy giętarka producent musi dać na nią odpowiednią gwarancję.

Do czego nadaje się giętarka i jaka jest jej specyfika?

Za pomocą giętarki można obsługiwać różne rodzaje materiałów takie jak: aluminium, miedź, stal, żelazo ocynkowane, itp. Proces gięcia polega na takim ukształtowaniu blachy, aby zyskała ona wymagane i ustalone wcześniej parametry. Giętarki wyposażone są również w funkcję cięcia blach. Dzięki tej właściwości możliwe jest tworzenie gotowych produktów, figurek, konstrukcji, rynien i wyrobów użytkowych. Można także wyprostować blachy, które zostały wygięte w wyniku zbyt dużych obciążeń lub uszkodzeń mechanicznych. Dlatego też giętarki zyskały szerokie zastosowanie w przemyśle. Budowa giętarki nie jest skomplikowana. Urządzenie składa się ze stalowej ramy w formie prostokąta. Na niej znajduje się obrotowy stempel oraz belka dociskowa. Stempel pracuje w systemie poziomym.

Rodzaje giętarek

Giętarki mogą mieć kompaktowe rozmiary i służyć do użytku manualnego, lub też mogą odznaczać się dużo większymi gabarytami (urządzenia na potrzeby przemysłu). Tzw. podręczniki, czyli giętarki ręczne i przenośne są lekkie, oraz bardzo łatwe w transporcie. Większe giętarki zapewniają produkcję na skalę masową. Ponadto giętarka może być wyposażona w dwie, trzy lub cztery rolki. Na rynku występują maszyny z belką obrotową albo ze zautomatyzowaną poziomą prasą. Najbardziej uniwersalne są giętarki hydrauliczne, które również odznaczają się niesamowitą precyzją. Mechaniczne giętarki mają wbudowane silniki elektryczne, więc są niezawodne i szybkie w działaniu. Do obróbki blach wielkogabarytowych i specjalistycznego wytwórstwa są już przeznaczone najwyższej klasy giętarki elektromechaniczne.

Giętarka producent – czy to ważne?

Podczas zakupu giętarki, warto zwracać uwagę nie tylko na jej koszt, ale przede wszystkim na parametry techniczne oraz wymagane atesty. Sprzęt musi być praktyczny i bezpieczny zarazem. Jeśli potrzebna jest niezawodna giętarka producent również jest nie bez znaczenia. Lepiej wybierać bowiem sprzęty uznanych i renomowanych firm.