3 października 2022

Kierowca z Wyobraźnią

Tematy nie tylko z drogi

Dieta barf dla psa – dlaczego warto ją stosować?

barf dla psa

Barf to system żywienia czworonogów, który został opracowany przez australijskiego lekarza weterynarii. Założeniem tej diety jest odżywianie psów w taki sposób, by jak najbardziej zbliżyć ich dietę do jadłospisu ich dzikich przodków. Dlatego też w diecie barf stosuje się wyłącznie żywność naturalną i nieprzetworzoną.

Barf dla psa – dlaczego warto stosować?

Trzeba podkreślić, że dieta barf daje szerokie możliwości, jeśli chodzi o dopasowanie diety do potrzeb konkretnego czworonoga. Właściciele psów powinni zdawać sobie sprawę z tego, że w karmach dostępnych w sklepach bardzo często występuje spora domieszka zbóż, które nie są pokarmem zalecanym w diecie psa. Opiekun zwierzęcia, który stosuje dietę barf, ma ogromną kontrolę nad tym, jakiej jakości produkty trafiają do miski jego podopiecznego.

Barf dla psa jest bardzo atrakcyjną dietą, a to ze względu na ogromną różnorodność składników, które można wykorzystać w komponowaniu jadłospisu. Osoby stosujące dietę barf zgodnie twierdzą, że o wiele łatwiej przychodzi im utrzymanie prawidłowej masy ciała podopiecznego, a dodatkowo nie mają żadnych problemów z wykluczeniem z diety alergenów.

Prawidłowo skomponowana dieta barf

Osoby, które chcą stosować barf dla psa, powinny pamiętać, że podstawą tego sposobu żywienia są składniki pochodzenia zwierzęcego. Ich zawartość w diecie powinna wynosić aż 80%. W ich skład wchodzi w ogromnej większości naturalne mięso z niewielką domieszką podrobów. Opiekunowie psów koniecznie muszą pamiętać o tym, że w diecie barf należy koniecznie stosować wyłącznie mięso najwyższej jakości, pochodzące ze sprawdzonego źródła. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kiepskiej jakości mięso może być dla psa prawdziwym zagrożeniem.

Pozostałe 20% diety barf to gotowane bądź też surowe warzywa i owoce. Psy szczególnie chętnie spożywają marchewkę, groszek, dynię, seler i cukinię. W ich diecie powinno również znaleźć się miejsce dla jajek, ryb, a także surowych kości, które pozwalają im rozładować emocje i wykazują odpowiednie działanie dla kondycji zębów.

Właściciele czworonogów powinni mieć świadomość tego, że barf dla psa wymaga suplementacji. Stosowanie odpowiednich preparatów pozwala na dostarczenie do psiego organizmu niezbędnych makro i mikroelementów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin. Pominięcie suplementacji w diecie barf może skutkować bardzo poważnymi niedoborami i różnego rodzaju schorzeniami. Na szczęście w klinikach weterynaryjnych dostępne są różnego rodzaju preparaty, które są doskonałym uzupełnieniem diety barf.