3 października 2022

Kierowca z Wyobraźnią

Tematy nie tylko z drogi

Import i eksport z Wielką Brytanią – agencje celne

ciężarówka-usługi-celne-uk

Sprawny transport międzynarodowy to gwarancja, że każdy towar zostanie dostarczony na czas i w idealnym stanie. Składa się na to wiele czynników, a w przypadku takiego kraju jak Wielka Brytania, również praca agencji celnych, które są pomocne w załatwieniu wszelkich formalności.

Nowy wymiar odpraw celnych po Brexicie

Od momentu Brexitu wszystkie przesyłki między krajami Unii Europejskiej a Wielką Brytanią wymagają odprawy celnej. Jest to na pewno spore utrudnienie, ponieważ wiąże się z szeregiem dodatkowych formalności. Okazuje się również, że to właśnie niekompletna lub nieczytelna dokumentacja, która znajduje się po stronie zlecającego, jest najczęstszą przyczyną problemów z odprawą celną – w wyniku tego nie tylko się wydłuża ten proces, ale i może w ogóle nie dojść do odprawy celnej. Dla każdego inwestora, a także osób prywatnych, wiąże się to z niepotrzebnym stresem, a często także ze stratami finansowymi. Nic więc dziwnego, że coraz bardziej popularne stają się profesjonalne usługi celne UK.

Przesyłki między krajami Unii a Wielką Brytanią – formalności

Odprawa celna między krajami Unii Europejskiej a Wielką Brytanią związana jest przede wszystkim ze spełnieniem szeregu formalności. I dotyczy to zarówno firm, które importują i eksportują większe ilości towarów, jak i osób prywatnych. Odprawą celną objęte są przesyłki niezależnie od gabarytów, w tym produkty nowe oraz używane. Jakakolwiek więc przesyłka musi zostać zweryfikowana w czasie odprawy celnej. Formalności związane z odprawą celną należą do obowiązków zlecającego, a nie przewoźnika, ale firmy transportowe coraz częściej współpracują z profesjonalnymi agencjami celnymi, aby tym samym transport odbywał się sprawnie i szybko.

Profesjonalne usługi celne UK to przede wszystkim pomoc w załatwieniu wszelkich formalności, czyli głównie niezbędnej dokumentacji. Jakie dokumenty trzeba przygotować to odprawy celnej? Jest to między innymi:

  • dokument potwierdzający wartość transportowanej przesyłki,
  • dokument zawierający listę przewożonych rzeczy oraz ich wagę.
    Ponadto odprawa celna związana jest często także z dodatkowymi opłatami. Jest to np. VAT, cło, a nawet akcyza.

Profesjonalne usługi celne UK

Wiele firm transportowych decyduje się na współpracę z profesjonalnymi agencjami celnymi. Dzięki nim wszelkie formalności związane z transportem towarów przebiegają znacznie sprawniej, szybciej i raczej nie dochodzi do przypadku zatrzymania towarów na granicy. Usługi celne UK to specjaliści, którzy nie tylko posiadają gruntowną wiedzę z zakresu prawa celnego, ale również spore doświadczenie.